Names of recent Surry Community College graduates released

Staff Report

DOBSON — Surry Community College held its 50th commencement ceremony in the newly renovated gymnatorium on the Dobson campus on May 13.

This spring Surry granted 258 two-year associate degrees, 11 one-year diplomas, and 107 certificates. Associate in Applied Science degrees, one-year diplomas, or certificates were awarded to students who completed one of the career technology programs. Associate in General Education degrees were awarded to students who completed two years of education designed for academic enrichment and personal growth and development. Associate in Arts or Associate in Science degrees were awarded to students who completed the College Transfer Program.

Dr. David Shockley, Surry Community College president, gave the commencement address and presented degrees, diplomas and certificates to the 150 students who participated in the ceremony including fall, spring, and summer graduates. Summit Strings performed musical selections during the ceremony.

The community is invited to see the graduation pictures on the college’s Facebook @surrycommunitycollege, and watch the commencement videos at YouTube.com/surryedu.

Graduates include:

Boonville

Harley Cardwell, Certificate in Air Conditioning, Heating & Refrigeration

Andrew Cox, Diploma in Mechatronics Engineering Technology, Associate in Applied Science in Mechatronics Engineering Technology

Samantha Eddleman, Certificate in Office Administration, Associate in Applied Science in Medical Office Administration

Martha Gonzalez, Associate in Applied Science in Physical Therapist Assistant

Kari Matthews-Fox, Certificate in Medical Office

Isabel Rojas-Espinosa, Certificate in Community Spanish Interpreter

Elvira Sanchez, Certificate in Early Childhood, Certificate in Infant/Toddler Care

Sergio Sarinana Armas, Diploma in Welding Technology, Certificate in Welding – SMAW

Joshua Tucker, Associate in Arts

Areli Valverde-Anorve, Certificate in Community Spanish Interpreter

Mason Welborn, Certificate in Welding – SMAW, Certificate in Welding Technology, Diploma in Welding Technology

Karie Whitaker, Certificate in Early Childhood, Certificate in Infant/Toddler Care, Associate in Applied Science in Early Childhood Education

Dobson

Samantha Atkins, Associate in Science

Katie Bobbitt, Associate in Applied Science in Accounting

Fantashia Brown, Associate in Applied Science in Early Childhood Education

Leslie Carroll, Associate in Applied Science in Accounting

Victoria Carter, Certificate in Early Childhood, Certificate in Infant/Toddler Care

Alexis Cave, Certificate in Cosmetology

Colby Cooke, Certificate in Air Conditioning, Heating & Refrigeration

Ashley Craddock, Associate in Applied Science in Nursing

Ernesto Cristobal, Associate in Applied Science in Automotive Systems Technology

Nora Cristobal, Associate in Applied Science in Medical Assisting

Steven Daus, Certificate in Accounting, Associate in Applied Science in Business Administration

Tess Dockery, Associate in Applied Science in Nursing

Julio Flores Martinez, Associate in Applied Science in Business Administration

Brandi Fowler, Associate in Applied Science in Nursing

Justin Freeman, Associate in Applied Science in Nursing

Jessica Frost, Certificate in Medical Office

Jenna Gray, Associate in Arts

Elizabeth Hernandez, Certificate in Community Spanish Interpreter

Kayla Holder, Associate in Applied Science in Early Childhood Education

Brandi Hudson, Associate in Applied Science in Medical Assisting

Carly Johnson, Associate in Arts

Farrah Lowe, Associate in Science

Marisol Martinez, Certificate in Community Spanish Interpreter

Jeanette Parker, Associate in Applied Science in Accounting

Brandon Payne, Associate in Applied Science in Automotive Systems Technology

Daniella Ramirez, Certificate in Community Spanish Interpreter

Zulema Salgado, Calderon Associate in Arts

Brian Sandusky, Associate in Applied Science in Nursing

Arturo Santiago, Associate in Applied Science in Criminal Justice Technology

Leslie Speer, Associate in Applied Science in Medical Assisting

Kelsey Taylor, Associate in Arts

Janet Tolley, Associate in Arts

East Bend

Devin Collins, Associate in Applied Science in Digital Media Technology

Alexander Forrest, Associate in Applied Science in Computer-Integrated Machining

Arthur Hackbarth, Associate in Applied Science in Computer-Integrated Machining

Parker Henry, Associate in Applied Science in Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology

Rachel Hethcoat, Associate in Arts

Christopher Johnson, Certificate in Electronics Engineering, Associate in Applied Science in Electronics Engineering Technology

Steven Munoz, Certificate in Mechatronics Engineering Technology

Kaitlin Thompson, Associate in Applied Science in Medical Assisting

Sidney Vanhoy, Associate in Applied Science in Physical Therapist Assistant

Elkin

Timothy Byrd, Associate in Science

Jessica Chaffin, Associate in Arts

Hogan Coe, Associate in Applied Science in Digital Media Technology

Guadalupe Delgadillo, Certificate in Criminal Justice Technology

Karla Fuentes, Certificate in Paralegal Technology

Ashley Gentry, Associate in Applied Science in Nursing

Contessa Gentry, Associate in Applied Science in Cosmetology

Danielle Holloway, Associate in Arts

Cesar Landeros, Certificate in Welding Technology – GMAW, Certificate in Welding Technology

Devin Leftwich, Associate in General Education

Emilio Lopez Sanchez, Associate in Applied Science in Criminal Justice Technology

Clifton Lyons, Associate in Applied Science in Computer-Integrated Machining

Melba Mitchell, Associate in Applied Science in Criminal Justice Technology/Latent Evidence

Michael Myers, Associate in Arts, Associate in Science

Hunter Pennington, Associate in Applied Science in Business Administration

Jose Rojas, Associate in Applied Science in Automotive Systems Technology

Jorge Santos Rodriguez, Associate in Applied Science in Horticulture Technology

Maria Scales, Associate in Applied Science in Nursing

Ashley Seigler, Associate in Applied Science in Nursing

Hannah Shelton, Associate in Science

Justin Sieviec, Associate in Applied Science in Viticulture and Enology Technology

Donathan Snow, Associate in Applied Science in Business Administration

Hamptonville

Kristy Armstrong, Associate in Applied Science in Nursing

Ashley Knight, Associate in Arts

Jonesville

Roger Blankenship, Associate in Applied Science in Digital Media Technology

Cathryn Cline, Associate in Applied Science in Medical Office Administration, Associate in Applied Science in Office Administration, Associate in Applied Science in Business Administration

Anna Hendrix, Associate in Arts

Michael Hicks, Associate in Arts

Maggie Hoilman, Certificate in Business Administration, Associate in Applied Science in Criminal Justice Technology/Latent Evidence

William Howard, Associate in Applied Science in Construction Management Technology

Daniela Loredo, Associate in Applied Science in Medical Office Administration

Kendall Macemore, Certificate in Cosmetology

Jonah Ross, Associate in Arts

Robbin Wagoner, Associate in Applied Science in Medical Office Administration

Siloam

Brandon Bennett, Certificate in Electronics Engineering

Trenton Day, Associate in Arts

Sparta

Breanna Finney, Associate in Applied Science in Cosmetology

Cory Moxley, Associate in Applied Science in Automotive Systems Technology

State Road

Malinda Benfield, Associate in Arts

Elizabeth Bowers, Associate in Applied Science in Medical Office Administration

Lisa Casstevens, Associate in Applied Science in Medical Assisting

Cory Cockerham, Associate in Applied Science in Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology

Charles Crosby III, Certificate in Nurse Aide

Kimberly Grissom, Certificate in Medical Office

Olivia Norman, Certificate in Computer Programming

Andrew Smith, Associate in Arts

Jeffery Wood, Associate in Applied Science in Viticulture and Enology Technology

Thurmond

Julia Espino, Certificate in Cosmetology

Christian Shores, Associate in Arts

Yadkinville

Helen Bradstock, Associate in Arts

Landon Brawley, Associate in Applied Science in Nursing

Ethan Collins, Associate in Applied Science in Digital Media Technology

Dalton Craver, Associate in Applied Science in Computer Information Technology

Amber Dorn, Associate in Applied Science in Cosmetology

Lauren Durham, Associate in Applied Science in Physical Therapist Assistant

Regan Faircloth, Associate in Applied Science in Early Childhood Education

Bradley Hutchens, Associate in Applied Science in Criminal Justice Technology

Justin Hutchens, Certificate in Electronics Engineering

Ashley Johnson, Associate in Arts

Kyle Matthews, Associate in Applied Science in Criminal Justice Technology

Salomon Maya, Certificate in Mechatronics Engineering Technology

Melissa Money, Certificate in Accounting

Victor Nava Benitez, Associate in Applied Science in Automotive Systems Technology

Hunter Norris, Certificate in Carpentry

Ezequiel Rojas, Certificate in Mechatronics Engineering Technology

Millie Salmons, Associate in Arts

Benjamin Simpson, Associate in General Education

Randall Sizemore, Certificate in Mechatronics Engineering Technology

Matthew Spillman, Associate in Applied Science in Construction Management Technology

Lane Swaim, Associate in Applied Science in Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology, Certificate in Air Conditioning, Heating & Refrigeration

Tate Williams, Associate in Arts

Staff Report